Fizykoterapia

  GALWANIZACJA

  Galwanizacja jest to zabieg fizykoterapeutyczny, należący do działu elektroterapii, w którym pacjent jest poddawany działaniu prądu stałego. Jest on umownie zaliczany do prądów małej częstotliwości (0-1000Hz).

  Działanie prądu galwanizacyjnego na organizm

  PradyGalwanizacja ma bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Pod elektrodami następuje początkowo zwężenie naczyń krwionośnych, a następnie ich gwałtowne rozszerzenie. Najpierw dotyczy ono naczyń w skórze, a potem obejmuje tkanki położone głębiej. Proces ten uwidacznia się w postaci rumienia galwanicznego. Jest on bardzo intensywny pod katodą, ale pojawia się również pod anodą. Utrzymuje się on zazwyczaj ok. 20-30minut, zaś w przypadku kombinacji z innymi zabiegami z zakresu ciepłolecznictwa np. sollux , może ustąpić dopiero następnego dnia. Efekt przekrwienia tkanek utrzymuje się ok. 1,5-2 godzin. W tym czasie następuje wchłanianie wysięków, obrzęków czy też krwiaków. Działanie prądu wpływa na poprawę krążenia w okolicy poddanej zabiegowi, przez co tkanki są lepiej dotlenione oraz odżywione, a metabolity usunięte. Ma to korzystny wpływ w terapii mającej na celu zapobieganie zanikom mięśni porażonych. Kolejnym pozytywnym aspektem jest przyspieszenie gojenia się ran i przewlekłych owrzodzeń poprzez przyspieszenie podziałów komórek. Prąd stały przyczynia się do zmian pobudliwości układu nerwowo-mięśniowego. Pod katodą obserwuje się zwiększenie pobudliwości, natomiast pod anodą następuje zmniejszenie pobudliwości, co wiąże się z działaniem przeciwbólowym pod tą elektrodą. 

  Działanie prądu stałego na organizm pacjenta zależy od okolicy na jakiej jest wykonywany zabieg, a dokładniej od oporu tkanek, przez jakie on przepływa. Poszczególne tkanki i płyny ustrojowe wykazują różne przewodnictwo prądu stałego. Najlepiej przewodzą: krew, mocz, płyn mózgowo-rdzeniowy, chłonka, tkanka łączna i mięśnie. Nerwy, ścięgna, kości, torebki stawowe i tkanka tłuszczowa źle przewodzą prąd. Natomiast warstwa rogowa suchej skóry, paznokcie i włosy w ogóle nie przewodzą prądu. Przewodnictwo elektryczne zależy także od zawartości w tkankach wody i elektrolitów (substancje jonowe, takie jak np. sód, potas, magnez, wapń). Działanie biologiczne prądu stałego uzależnione jest od gęstości prądu (mA (miliampery)/cm2). Mają na to wpływ natężenie prądu oraz wielkość i ułożenie elektrod.

   

  Do najważniejszych wskazań galwanizacji należą: 
  Nerwobóle
  Zapalenia nerwów
  Zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów
  Porażenia nerwu twarzowego
  Zespoły korzeniowe
  Zaburzenia krążenia obwodowego
  Utrudniony zrost kostny
  Owrzodzenia, trudno gojące się rany
  Stany pourazowe (obrzęki, krwiaki)
  Przeciążenia mięśni
  Bolesne napięcie mięśni
  Rwa kulszowa, rwa ramienna
  Do głównych przeciwwskazań galwanizacji należą:
  Wszczepiony rozrusznik serca, pompa insulinowa
  Metalowe elementy w okolicy poddawanej zabiegowi (np. płytki zespalające, gwoździe itp.)
  Ostre procesy zapalne i infekcje ogólne
  Gorączka
  Zmiany nowotworowe
  Porażenia spastyczne
  Miejscowe zaburzenia czucia
  Endoproteza
  Zaawansowana niewydolność układu krążenia
  Zagrożenie zatorami, zakrzepy
  Utrudniony kontakt z pacjentem (np. zaburzenia świadomości)   

  icon phone ZADZWOŃ 
  +48 575 910 340                          

   

  icon mail CZEKAMY NA MAILA
  rejestracja@c-zdrowia.pl                 

   

  icon direction  ODWIEDŹ NAS, ZAPRASZAMY
   ul. Wojska Polskiego 72, Nowogard
  © 2018 Centrum Zdrowia.
  Joomla Extensions