Fizykoterapia

  BOROWINA

  BorowinaOkłady borowinowe miejscowe wywołują szereg oddziaływań na organizm pacjenta. Wyróżnia się działanie borowiny poprzez ciepło, składniki organiczne i nieorganiczne w niej zawarte oraz adsorpcyjne. Mimo tak szerokiego wachlarza oddziaływań zabieg nie jest tak mocno obciążający dla organizmu jak okłady na całe ciało. Borowina posiada bardzo dużą pojemność cieplną, co sprawia że bardzo wolno oddaje ciepło a odczuwalna temperatura jest niższa od rzeczywistej. Poprzez przegrzanie tkanek dochodzi do ich przekrwienia. Jednak należy zaznaczyć, że reakcja naczyń krwionośnych jest dużo mniejsza i wolniejsza, niż w przypadku zabiegów z zakresu ciepłolecznictwa.

  W przypadku okładów borowinowych miejscowych zaobserwowano przenikanie ciepła w głąb organizmu, a co za tym idzie oddziaływanie termiczne nie wpływa tylko na tkanki podskórne, ale też narządy głębiej położone. Dzięki zwiększeniu szybkości przepływu krwi uzyskuje się lepsze dotlenienie tkanek oraz ich odżywienie. Jednocześnie zbędne produkty przemiany materii są szybciej usuwane. Na organizm pacjenta oddziałują substancje znajdujące się w borowinie. Do nieorganicznych zalicza się zróżnicowane rodzaje minerałów, głównie siarczany potasu i magnezu, a także związki żelaza, wapnia i glinu. Do związków organicznych zalicza się woski, tłuszcze, pektyny (garbniki), kwasy huminowe, ligniny, substancje czynne biologicznie, takie jak np. hormony, antybiotyki, enzymy. Substancje te oddziałują głównie na powierzchni skóry. Jednak badania eksperymentalne dowiodły, że większość z nich w niewielkim stopniu przenika przez skórę i wywołuje działanie na tkanki głębiej położone. Dzięki temu uzupełniane są niedobory tych związków w organizmie (przynajmniej w części). Cząsteczki borowiny wiążą na swojej powierzchni zanieczyszczenia oraz toksyny wydalane z organizmu przez skórę. Co tym samym prowadzi do jej głębokiego oczyszczenia.

  Okłady borowinowe, głównie poprzez przyspieszenie krążenia krwi oraz zawartość zróżnicowanych składników, przyczyniają się do szybszego wchłaniania krwiaków i obrzęków. Obserwuje się pośredni wpływ borowiny na działanie narządów wewnętrznych, poprzez drażnienie zakończeń nerwów ich unerwiających. Termiczny aspekt zabiegu wpływa na zwiększenie intensywności procesów biochemicznych zachodzących w komórkach. Dzięki temu następuje ich szybszy wzrost i regeneracja. Jednym z pozytywnych efektów terapeutycznych osiąganych dzięki zabiegowi jest rozluźnienie mięśni oraz wzrost ich elastyczności. Konsekwencją jest uzyskanie większego zakresu ruchu w danych stawach. Borowina działa silnie przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.

   

  Główne wskazania do stosowania okładów borowinowych to: 
  Choroby reumatyczne
  Przewlekłe nerwobóle
  Choroba zwyrodnieniowa stawów
  Przewlekłe stany zapalne
  Przeciążenia mięśni
  Przykurcze w stawach
  Stany po urazach narządu ruchu
  Przewlekłe infekcje
  Porażenia
  Schorzenia narządów wewnętrznych
  Jako główne przeciwwskazania do okładów borowinowych wymienia się:
  Ostre infekcje i stany podgorączkowe
  Stany zapalne w fazie ostrej i podostrej
  Niewydolność oddechowa
  Nieuregulowane schorzenia kardiologiczne
  Ciąża
  Świeże urazy
  Cukrzyca
  Choroby zakaźne
  Skłonność do krwawień
  Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
  Choroby nerek i pęcherza moczowego
  Odwapnienie układu kostnego
  Zaburzenia układu hormonalnego
  Zaburzenia czucia
  Choroba nowotworowa
  Uszkodzenia skóry
  Stan znacznego osłabienia i wycieńczenia

   

  icon phone ZADZWOŃ 
  +48 575 910 340                          

   

  icon mail CZEKAMY NA MAILA
  rejestracja@c-zdrowia.pl                 

   

  icon direction  ODWIEDŹ NAS, ZAPRASZAMY
   ul. Wojska Polskiego 72, Nowogard
  © 2018 Centrum Zdrowia.
  Joomla Extensions